Kes on vaimse tervise õde ja kuidas ta saab sind aidata?
Kas oled tundnud, et midagi on valesti – oled pidevalt väsinud, ärritud kergesti või ei tunne enam rõõmu asjadest, mis varem rõõmustasid? Kui oledki mõelnud abi ostida, tabad end küsimuselt: kelle poole ma pöördun?
Sageli arvatakse, et vaimse tervise murede korral tuleb kohe psühhiaatri poole pöörduda, kuid tegelikult saab paljudes küsimustes esmase toe ja nõustamise vaimse tervise õelt. Vaimse tervise õde hindab terviseseisundit, kes teeb esmase vestluse, vajalikud testid ja vajadusel suunab edasi. Vastavalt terviseseisundile, kaasatakse perearst, psühholoog-nõustaja, kliiniline psühholoog ja/või psühhiaater või mõni teine spetsialist.
See blogipostitus selgitab, kes on vaimse tervise õde, millal tema poole pöörduda, mida oodata ja kuidas NeoMind Kliinikus see protsess toimib. Võib-olla on just see lihtne esimene samm see, mida sul täna vaja on.
Miks inimesed ei tea, kelle poole pöörduda?
Vaimse tervise teenuste maastik võib tunduda nagu labürint. On psühholoogid, psühhiaatrid, terapeudid, perenõustajad, coach’id, kogemusnõustajad jne ja kuskil seal vahel on vaimse tervise õde – professionaal, kellest paljud pole enne kuulnudki.
Paljudel inimestel on mure, kuid nad ei tea, kas nende probleem on „piisavalt tõsine“, et üldse kellegi poole pöörduda. Kuid iga mure on piisavalt tõsine, kui see mõjutab sinu elukvaliteeti.
Vaimse tervise õel on kliiniline pädevus ja süvendatud teadmised-oskused vaimse tervise probleemide korral tervisliku seisundi hindamiseks, jälgimiseks ja sekkumiseks. Vaimse tervise õde võib olla esimeseks kontaktiks: ta kuulab, hindab olukorda, annab praktilisi soovitusi ja aitab edasi liikuda. Ilma hinnanguteta. Ilma keerulise terminoloogiata.
Millal pöörduda vaimse tervise õe poole?
Siin on mõned olukorrad, kus vaimse tervise õe poole pöördumine võib sind oluliselt aidata:
🔹 Sa tunned, et emotsionaalne kurnatus on muutunud igapäevaseks
🔹 Sul on uneprobleemid või pidev ärevustunne
🔹 Sul on probleemid keskendumisega või kahtlustad aktiivsus-ja tähelepanuhäiret
🔹 Sõltuvusprobleemid
🔹 Su meeleolu kõigub ja see mõjutab suhteid või tööelu
🔹 Vajad toetavat vestlust
🔹 Sul on küsimusi vaimse tervise kohta ja soovid lihtsalt aru saada, mis sinuga toimub
Vaimse tervise õde kuulab, toetab ja aitab sinuga koostöös leida tee, mis on just sinu jaoks sobivaim.
Mida teeb vaimse tervise õde NeoMind Kliinikus?
NeoMind Kliinikus on vaimse tervise õe vastuvõtt kujundatud kliendi vajaduste järgi – rahulik, toetav ja konfidentsiaalne
🔹Esmane hindamine
Vaimse tervise õde küsib küsimusi, et mõista su hetkeolukorda. Tema oskuslik kuulamine aitab sul ka iseenda tundeid ja mõtteid paremini mõista.
🔹Toetavad soovitused
Põhinedes sinu olukorrale, pakub ta praktilisi ja kohandatud soovitusi. Näiteks ärevuse puhul hingamistehnikad, nõustab elustiilialaselt või annab soovitused stressiga toimetulekuks. Samuti tõstab teadlikkust vaimse tervise kohta, et paremini oma seisundiga toime tulla. Selgitab ravi põhimõtteid, nt ravi alustamise, katkestamise ja lõpetamise puhul ning selgitab ravimite koos- ja kõrvaltoimeid. Aitab sinuga koostöös leida üles tugevused, et leida sisemised ressursid ja need tugevused, mis aitavad väljakutsetega paremini toime tulla.
🔹Suunamine
Kui vajad edasist tuge – olgu see teraapia, psühhiaatri konsultatsioon või testimine –, aitab vaimse tervise õde sind õige spetsialisti juurde suunata.
🔹Järeltoetus
Kui oled juba ravi saanud, võib vaimse tervise õde olla toeks taastumise teekonnal, aidates jälgida emotsionaalset seisundit, motivatsiooni ja ravisoostumust.
Mida vastuvõtul oodata?
🔹Vastuvõtt kestab umbes 45–60 minutit
🔹Sa ei vaja saatekirja
Vestlus toimub turvalises ja privaatses keskkonnas
Korduma kippuvad küsimused
🔹 Kas vaimse tervise õde määrab ravimeid?
Vaimse tervise õde on eriõde ja vastavalt TTO seaduse § 24 lõike 2 alusel kehtestatud määruses on eriõel piiratud ravimite väljakirjutamise õigus. Ravimite loetelu on vastavas määruses https://www.riigiteataja.ee/akt/110042025002?leiaKehtiv
Vaimse tervise õde teeb ka koostööd arstidega, kes vajadusel määravad ravimeid.
🔹 Kas ma pean teadma, mis mul viga on?
Ei. Õde aitab sul koos selgusele jõuda. Alustada võib ka lihtsalt tundest, et „midagi on valesti“.
🔹 Kas saan vaimse tervise õe juurde aja otse broneerida?
Jah. NeoMind kliinikus saad broneerida aja otse ilma saatekirjata.
🔹 Kas vaimse tervise õde aitab ainult raskete probleemide puhul?
Ei. Ka kerge ärevus, stress või elumuutustega toimetulek on piisavad põhjused, et vaimse tervise õde külastada.
Kuidas vaimse tervise õde sind päriselt aitab?
Lihtne vastus: selle asemel et oma murega üksinda pusida, saad mõistva inimese, kes kuulab, aitab ja suunab edasi. Sa ei pea olema “katki”, et vaimse tervise õde külastada – piisab, et sa tahad elada paremini.
Kui me murrame müüdi, et vaimse tervise tugi on ainult “haigetele”, siis astume sammu lähemale tasakaalukamale, eneseteadlikumale ühiskonnale.
Kui sul on tunne, et vajad tuge – ära jää ootama. Esimene samm võib olla lihtne ja turvaline:
Autor
Kliendi kogemus
Kaire Puhkan
Vaimse tervise õde, MSc
Kaire Puhkanil on pikaajaline praktiline kogemus vaimse tervise valdkonnas, lisaks on ta täiendanud ennast erinevatel koolitustel, et olla kursis uuemate teadmistega antud valdkonnas. Tema eriliseks tugevuseks on oskus luua kiiresti usalduslik kontakt ja toetada inimest seal, kus ta parasjagu on.
“Ma ei teadnud, kelle poole pöörduda. Tundsin väsimust ja ärevust, aga ei julgenud psühholoogi juurde minna. Vaimse tervise õde kuulas mind, aitas mul mõista, et mu tunne on normaalne, ja soovitas lihtsaid harjutusi. Pärast paari kohtumist tundsin juba kergendust.”